Prize archives

2019-2020

The Montaigne Prize

  • Joseph Young-Perez (1st Place)
  • Diana Halikias (2nd Place)
  • Valerie Yang (2nd Place)
  • Abraham Shim (3rd Place)

 The Scott Prize

  • Darcy Chanin (1st)
  • Marlika Marceau (2nd, tied)
  • Zacharie Sciamma (2nd, tied)

The James T. King Prize

  • Onyx Brunner

2018-2019

The Montaigne Prize

  • Elijah Rami (1st place)
  • Maxine Vainio (2nd place)
  • Aaron McAleavey (2nd place)
  • Kate Aitkenhead (3rd place)
  • David Weller (3rd place)

The Scott Prize

  • Maxine Vainio (1st, tied)
  • Alice Yang (1st, tied)
  • Lauren Harris (2nd, tied)
  • Edie Abraham-Macht (2nd, tied)

The James T. King Prize

  • Xinyu Guan

2017-2018

The Montaigne Prize

  •  Eren Orbey (First Place)
  •  Vicky Liu (Second Place)
  •  Elliot Setzer (Third Place)

The Scott Prize

  • Jack Kelly (First Place)
  • Sam Goldman (Second Place)
  • Anne Lu (Third Place)

The James T. King Prize

  • Jacob Rodriguez

Missing 15-16 and 16-17

2014-2015

The Montaigne Prize

  • Spencer Bokat-Lindell (first Place)
  • Alexandro Gonzalez-Calvillo and Jason Young (second Place)
  • Fabiola Davila (third Place)

The Scott Prize

  • Upper level: Sewon Jun
  • Gateway level: Sergio Infante

The James T. King Prize for Distinction in the Senior Essay

  • Keren Abreu

2013-2014

The Montaigne Prize

  • Alan Sage (first Place)
  • Radhika Koul (second Place)
  • Anada Lakra and Olafur Olafsson (third Place)

The Scott Prize

  • Gateway level: Max Norman (first place)
  • Isaac Stanley-Becker (second place)
  • Felicity Sheehy (third place)

The James T. King Prize for Distinction in the Senior Essay

  • Benjamin Mappin-Kasirer

2012-2013

The Montaigne Prize

  • Christopher Bakes and Zoe Egelman (first Place)
  • Elizabeth Chrystal and Nathaniel Harrington (second Place)
  • Andrew Kahn and Isabelle Napier (third Place)

The Scott Prize

  • Upper Level: Vinicius Lindoso
  • Gateway level: Nicholas Wilson (first place)
  • Wojciech Osowieck (second place)

The James T. King Prize for Distinction in the Senior Essay

  • Elizabeth Chrystal and Zoe Egelman

2011-2012

The Montaigne Prize

  • 1.Jordan Laris Cohen (first Place)
  • 2.Vinicius Lindoso and Christopher Murray (second Place)
  • 3.Alice Hasen, Gabriel Perlman and Elsie Sowah (third Place)

The Scott Prize

  • Upper Level: Vinicius Lindoso
  • Gateway level: Eleanor Michotte and Charlotte Storch

2010-2011

The Montaigne Prize

  • 1.Jingying Yang
  • 2.Jordan Rogers and Meng Jia Yang
  • 3.David Washer

The Scott Prize

  • Upper Level : Robert Barton (first Place) Gabriel Ellsworth (Second Place)
  • Gateway level: Elizabeth Chrystal

2009-2010

The Montaigne Prize

  • 1.Eve Chloe Binder (‘11)
  • 2.Jonathan Andrew Berken (‘10)
  • 3.Samuel Wayne Reinhardt (‘10) and Sijia Cai (‘11)

The Scott Prize

  • Upper level: Eve Chloe Binder (‘11)
  • Gateway level: Allegra Grace Krasznekewicz (‘13) (first place) Qi Ning Tian (‘12) (second place)

2008-09:

The Montaigne Prize

  • 1.Anna Goddu (2009) and Andrew Lai (2010)
  • 2.Marcus Oda (2009)
  • 3.Alison Gillmeister (2009)

The Scott Prize

  • First Prize in Advanced/Upper Level: Annie Killian (2011)
  • First Prize in 170-190 level: Danie Monahan (2012)
  • Second Prize in 170-190 level: Cyprien Sarteau (2012)

2007-08

The Montaigne Prize

  • 1. Geoffrey Moseley ‘10
  • 2. Heather Stoller ‘09, Priscilla Adipa ‘08, and Samantha Xiao ‘08

The Scott Prize

 Upper division essays:

  • 1. Liam Andrew ‘08, “ ‘L’art des bruits’ et la musique futuriste”
  • 2. Emily Bala ‘08, “La surprise de Chansons grises: Une explication d’une conclusion inattendue au cycle de Paul Verlaine et Reynaldo Hahn”
  • 3. Lei (Lisa) Sun ‘10, “Le simultanéisme de Blaise Cendrars et le conceptualisme de Marcel Duchamp: La séparation absolue de l’événement et de l’objet”

 Introductory level essays:

  • 1. Jonathan Berken ‘10, “Dans le ventre de l’éléphant”
  • 2. Scott Griffen ‘10, “Une odyssée moderne”